Fizjoterapia  blizny (mobilizacja blizn) obejmuje:

  • mobilizacja blizny po nacięciu/ pęknięciu krocza podczas porodu
  • mobilizacja blizny po cięciu cesarskim
  • mobilizacja blizn po operacjach ginekologicznych oraz urologicznych

Praca z blizną jest niezwykle ważnym elementem w procesie powrotu do stanu sprzed ciąży/ porodu.

Mobilizacja blizny po porodzie

Jeśli poród odbył się drogami i/lub siłami natury i doszło do uszkodzenia tkanek krocza- pęknięcia lub nacięcia, konieczna jest mobilizacja okolic blizny. Wówczas na wizytę fizjoterapeutyczną dobrze jest się umówić w okresie 6 tyg po porodzie.

Praca z blizną zapobiega: bólom krocza/ pochwy w trakcie współżycia, dolegliwościom w obrębie krocza podczas ruchu czy aktywności fizycznej. Powoduje uelastycznienie blizny i uzyskanie odpowiedniej mobilności. Działa przeciwbólowo i zapobiega zrostom tkanek.

mobilizacja blizny
Centrum Fizjoterapii Kopalnia Zdrowia w Katowicach Logo

Na czym polega mobilizacja blizny?

Mobilizacja blizny, czyli fizjoterapia blizny, wskazana jest po każdym zabiegu chirurgicznym czy urazie tkanek ciała. Mobilizacja blizny jest rozluźnieniem, specjalistycznym masażem obszaru blizny na wszystkich jej poziomach tkankowych.

W zależności od ingerencji/ urazu/ zabiegu chirurgicznego- praca z blizną może się różnić. 

Czynnikiem istotnym w pracy z blizną są objawy lub dolegliwości, jakie odczuwa pacjent/ka. 

Blizna jest tkanką łączną powstałą w danym obszarze, który poddany był urazowi. Tworzenie się blizny jest procesem, który może wpływać i zapoczątkować występowanie dolegliwości. 

Jak przebiega praca z blizną?

Praca z blizną skupia się na uruchomieniu poszczególnych warstw tkanek, tak aby każda z warstw pracowała niezależnie, wzmocnieniu obszaru, spowodowaniu, że blizna będzie elastyczna i mocna. 

Pracę z blizną zaczyna się już od pierwszych dób po operacji/ urazie. 

Jeśli zabieg chirurgiczny jest zaplanowany, warto zgłosić się do fizjoterapeuty, przed wykonaniem zabiegu, aby przygotować ciało na pojawienie się blizny, a także przygotować się do okresu pooperacyjnego.

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Do gabinetu fizjoterapeutycznego należy zgłosić się około trzy tygodnie  po przebyciu zabiegu chirurgicznego, aby zacząć pracę z blizną.

Praca z blizną wymaga czasu oraz regularności. W zależności od badania przeprowadzonego w gabinecie fizjoterapeutycznym- dobrana zostanie ilość spotkań oraz konkretne ćwiczenia do wykonywania w warunkach domowych.