Fizjoterapia w połogu obejmuje:
- diagnostykę w kierunku rozejścia mięśni prostych brzucha
- terapię rozejścia mięśni prostych brzucha
- pracę z blizną po cięciu cesarskim i rehabilitację po CC
- pracę z blizną po pęknięciu krocza
- terapię problemów bólowych kręgosłupa, spojenia łonowego
- profilaktykę i leczenie obniżenia narządów miednicy mniejszej
- profilaktykę i leczenie nietrzymania moczu
- pomoc w powrocie do aktywności fizycznej
Rehabilitacja blizny po CC
Rehabilitacja po porodzie przez cięcie cesarskie skupia się na poprawie i wspomaganiu fizjologicznego powrotu do zdrowia sprzed operacji. Praca dotyczy powłok mięśniowych, brzucha oraz dna miednicy w celu powrotu funkcji po porodzie. Istotnym aspektem jest praca z blizną.
Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim
Mobilizacja blizny, czyli fizjoterapia blizny, wskazana jest po każdym zabiegu chirurgicznym czy urazie tkanek ciała. Mobilizacja blizny jest rozluźnieniem, specjalistycznym masażem obszaru blizny na wszystkich jej poziomach tkankowych.
W zależności od ingerencji/ urazu/ zabiegu chirurgicznego – praca z blizną może się różnić.
Czynnikiem istotnym w pracy z blizną są objawy lub dolegliwości, jakie odczuwa pacjent/ka.
Blizna jest tkanką łączną powstałą w danym obszarze, który poddany był urazowi. Tworzenie się blizny jest procesem, który może wpływać i zapoczątkować występowanie dolegliwości.
Praca z blizną skupia się na uruchomieniu poszczególnych warstw tkanek, tak aby każda z warstw pracowała niezależnie, wzmocnieniu obszaru, spowodowaniu, że blizna będzie elastyczna i mocna.
Kiedy można rozpocząć pracę z blizną po CC?
Pracę z blizną zaczyna się już od pierwszych dób po operacji/ urazie.
Jeśli zabieg chirurgiczny jest zaplanowany, warto zgłosić się do fizjoterapeuty, przed wykonaniem zabiegu, aby przygotować ciało na pojawienie się blizny, a także przygotować się do okresu pooperacyjnego.
Do gabinetu fizjoterapeutycznego należy zgłosić się około trzy tygodnie po przebyciu zabiegu chirurgicznego, aby zacząć pracę z blizną.
Praca z blizną wymaga czasu oraz regularności. W zależności od badania przeprowadzonego w gabinecie fizjoterapeutycznym- dobrana zostanie ilość spotkań oraz konkretne ćwiczenia do wykonywania w warunkach domowych.
Ważnym aspektem pracy jest również stan psychoemocjonalny pacjentki. Odczucia i akceptacja blizny, które mogą wpływać na odczuwanie bólu w tym rejonie, dlatego fizjoterapeuta uroginekologiczny pracując z pacjentką po cięciu cesarskim również skupi się na jej stanie psychicznym.